2011. szeptember 2., péntek

Gépírás - 10 ujjal gépelni

Hét dolog, amit minden diáknak tudnia kellene az internet használatához

Címkék: internet, diákok, tudás, digitális írástudás, információs írástudás, közösségi oldalak, identitáslopás, cyberzaklatás, blogolás, iskola, szülők, tanárok

Tegnap összeszedtem egy blogposztban, amit leendő kis elsősként tudnia kell a lányomnak az iskolarendszerről, mielőtt belevág ebbe a 20-25 éves kalandba. A hét pont egyike azzal foglalkozott, hogy az iskola nem tanít meg mindenre, vannak dolgok, amiket a gyerekeknek maguknak kell megtanulniuk. Az állítás áll az informatika és az internet világára is igaz. De vajon mi az, amit egy gyereknek tudnia (kellene) ezen a téren és az iskolától jelenleg (a legtöbb esetben) nem kap(hatja) meg?

1. Tanuljunk meg gépírni: az iskolarendszerek világszerte hatalmas energiákat fektetnek az első néhány iskolaévben arra, hogy a diákok megtanuljanak kézzel írni. A felnőttek viszont munkájuk és mindennapi életük során a kézzel írt szövegek mennyiségének sokszorosát írják géppel. Mégsem tanítunk meg gépírásra szinte senkit. Miért?

2. Ne higgyünk el minden információt, amit az interneten megtalálunk: gyakori tévhit, hogy az interneten minden megtalálható, ráadásul megbízható információ, aminek hinni lehet. Minél hamarabb tanuljuk meg, hogy az interneten csak az található meg, amit oda valaki feltett, annál jobb. Mindennek van tehát forrása és szándék, amely a megosztáshoz vezetett. Meg kellene tanulnunk, hogy mi alapján tudjuk eldönteni, hogy valami hiteles, megbízható forrásból származik, ezért hihetünk neki.

3. Ami az interneten van, azt nem lehet csak úgy szabadon felhasználni – mi az a plagizálás: az előzővel szorosan összefügg ez a pont. Nagyon sok diák azt hiszi, hogy az internetről bármit szabadon összeollózhat és azt saját teljesítményként tüntetheti fel. A valódi alkotó folyamat ezzel szemben az, amikor a megtalált információt feldolgozzuk, elgondolkodunk rajta, hozzáadjuk a saját véleményünket is és a kettőt – amit találtunk, és amit gondolunk róla – jól elkülöníthetően jelenítjük meg. A plagizálás, amikor más munkáját sajátként tüntetjük fel, nem elfogadható.

4. Hogyan hozzunk létre értékes kreatív tartalmat és osszuk meg az interneten: meggyőződésem, hogy a web 2.0 beköszöntésével kiemelkedően fontossá válik az önkifejezésben, saját magunk megjelenítésében, énünk folyamatos megteremtésében az, hogy ki tudjuk magunkat fejezni az interneten. A mostani fiatalokra még erősebben igaz, hogy a boldoguláshoz tudniuk kellene, hogyan kell egy fotót elkészíteni és megosztani, hogyan kell hozzászólni egy fórum bejegyzéshez, hogyan kell videót készíteni és vágni stb.

5. Hogyan menedzseljük a digitális énünket a közösségi oldalakon: az előző ponttal szorosan összefügg, hogy az internet leginkább közösségi, személyek közti párbeszédre (interperszonális kommunikációra) használt terében, a közösségi oldalakon is elboldoguljunk. A világ sok esetben ezt látja rólunk elsőnek. A leendő barátnőnk/barátunk, az iskola, ahová felvételizünk, a leendő munkaadónk. Nem mindegy, hogy a digitális énünk mit sugároz rólunk.

6. Ami az internetre egyszer felkerül…: az előző pontból következik, hogy semmi olyat ne osszunk meg magunkról, ami későbbi életünk során kínossá válhat, amivel nem akarunk szembesülni és nem mutatnánk meg a világnak. Például soha ne osszunk meg szexuális tartalmú képet magunkról – senkivel, mert hamar az interneten végezheti és közröhej tárgyai lehetünk.

7. Hogyan kezeljük az internet sötét oldalát: végül, jó, ha tudunk róla, hogy az internetet nem csak jó célra lehet használni, vannak odakint szexuális ragadozók, rosszindulatú kortársak, bosszúra szomjazó szülők… Az interneten támadás érheti a személyiségünket, zaklathatnak minket, ellophatják az identitásunkat, feltörhetik a bankszámlánkat. Tudnunk kell, hogy milyen óvintézkedéseket érdemes tenni ezek elkerülésére, illetve ha ilyesmi ér minket, kitől kérhetünk segítséget, mit tehetünk.

Természetesen felmerül a kérdés, hogy az iskola ezeket miért nem tanítja meg és, ha az iskola nem, akkor ez kinek a felelőssége? Nekem az az érzésem, hogy ezeknek a jó részét a saját bőrén, saját kárán ismeri fel a diákok egy jelentős hányada, míg sokan egyáltalán nincsenek tisztában számos pont igazságával. Nagyon meghatározó ebben a tanulási folyamatban a kortárs csoportok szerepe és egészen biztosan hatalmas a szülők, és kézzelfogható a tanárok felelőssége. Sajnos olyan készségekről van szó, amelyek 1-2 kivételtől eltekintve nehezen taníthatók iskolában, iskolás tudásként, tankönyvből – viszont a boldoguláshoz később a pályaválasztás, munkába állás idején is elengedhetetlenek.

Persze minden ilyen lista szubjektív, akinek van még a tarsolyában olyan téma, ami itt nem található meg, az ossza meg velünk kommentben.

Pintér Robesz

2011. augusztus 30., kedd

Esélyegyenlőség - ha mindenkié nem lehet, akkor ne legyen senkié sem?

Nem teszik kötelezővé Magyarországon a számítógépes vakírást

2011. augusztus 30., kedd 6:05 InfoRádió
Bár azt a legtöbben elismerik, hogy a jövő a számítástechnikáról szól, ezért jó lenne, ha a gyerekek már kisiskolásként megtanulnák a tízujjas, úgynevezett vakírást, Magyarországon erre még nincsenek meg a feltételek.

Több fejlett délkelet-ázsiai országban a gyerekek az iskolában a kézírás elsajátítása mellett megtanulják a billentyűzet profi használatát is, amelyet szakemberek tízujjas vakírásnak neveznek.

Bersényi Ivánné, a Magyar Gyorsírók és Gépírók Országos Szövetségének alelnöke szerint erre Magyarországon is szükség lenne. "Az élet minden területén kellene használni a tízujjas vakírást, amelynek elsajátítását a számítógép korában el lehetne kezdeni már 8-9 éves kortól. A szükséges tudás heti egy-két órában elsajátítható lenne, de ehhez nagyon kevés segítséget kapunk a felsőbb szervektől" - fogalmazott.

A Szülők Egyesülete a Gyermekekért elnöke szerint is fontos lenne, ha a gyerekek az iskolában megtanulnák a számítógépes gyorsírást. Ugyanakkor Simonné Toldi Ágnes szerint ez a hátrányos helyzetű térségekben kivitelezhetetlen, térítéses szakkörök formájában pedig a középrétegeknél sem lenne rá igény, legföljebb a felső tízezernél. "Fontos lenne ennek az oktatása, már csak azért is, mert a számítógép és az idegen nyelv a jövő kulcsa. Feltételezem, hogy szülők részéről is lenne erre igény, viszont vannak hátrányos helyzetű családok, amelyeknek nem feltétlenül van számítógépe" - vélekedett.

Bánhidi Sándorné, az Informatika-Számítástechnika Tanárok Egyesülete főtitkára az InfoRádiónak elmondta: a tanrendbe be lehetne illeszteni a számítógépes gyorsírást. Probléma szerinte az lenne, hogy a legtöbb tanár sem tud "vakon" írni. Hozzátette: ők már akartak ilyen tanfolyamot indítani a pedagógusoknak, de nem volt erre igény.

Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár az idei tanév rendjét ismertető sajtótájékoztatón azt mondta: a köznevelési rendszer megújításával megszűnik az, hogy az oktatást szolgáltatásként értelmezzék, így Magyarországon nem fordulhat az elő, ami az Egyesült Államokban, hogy az alsós diákokat nem tanítják meg kézzel írni, csak számítógéppel.

Az oktatási államtitkárság írásos választ is küldött az InfoRádiónak. Eszerint nem szerepel a számítógépes gyorsírás általános iskolai oktatásának kötelezővé tétele a terveik között.

Hegedüs Zsuzsanna

Adódik a kérdés:
áldozzunk fel mindent az esélyegyenlőség oltárán, ami sok gyereknek, tanulónak hasznos lenne?


Várom a gépírás szakos, az ügyviteli szakos, az informatika szakos tanárok hozzászólásait!!!!!



2011. augusztus 10., szerda

Pedagógia-Online Hungarian Educational Research Journal (PO-HERJ)

Megjelent a Nevelés- és Oktatáskutatók Szövetségének (HERA) folyóirata első száma.
Előszavában ez olvasható:

Tisztelt érdeklődő Olvasóink, leendő Szerzőink!

A kapcsolódó oldalakon a Pedagogia-Online – Hungarian Educational Research Journal neveléstudományi folyóirat első számát tanulmányozhatják. Lapunk a Nevelés- és Oktatáskutatók Szövetsége (Hungarian Educational Research Association, HERA) tudományos kiadványa, amelynek létrehozását a 2004-ben alapított és bejegyzett Pedagógia-Online időszaki kiadványra és portálra építve 2011 tavaszán határozta el kutatói közösségünk. Komoly sikernek könyvelhetjük el, hogy rövid, de hatékony együttműködésünk eredménye immár elérhető napjaink legnagyobb nyilvánosságot lehetővé tévő hálózatán.

Elektronikus felületen elérhető folyóiratunk évente öt alkalommal fog megjelenni, terveink szerint a két őszi számot egy-egy téli, tavaszi és nyári szám egészíti ki. Rovataink lehetőséget biztosítanak a hagyományos tudományos műfajok közlésére, de teret kívánunk nyújtani a műfaji kísérletezésnek is.

A Pedagogia-Online – Hungarian Educational Research Journal szándékaink szerint új lehetőségekkel egészíti ki a hazai neveléstudományi lapokat és fórumokat. Az elektronikus elérhetőség a tudományos életben is egyre inkább tért hódít, az elektronikus szövegmegjelenítés az oktatás-és neveléskutatók számára olyan lehetőségeket rejt, amelyekkel az eredményeiket publikálásra szánó kutatóknak érdemes élni. Lapunk szakmai és tudományos színvonalát a lektorálási folyamat révén igyekszünk magas szinten tartani.

A nemzetközi kutatási közeghez való közeledést igazolja, hogy kétnyelvű lap létrehozására vállalkoztunk. A hazai közönséget célzó magyar nyelvű publikációk mellett arra ösztönözzük a lapunkban publikálásra vállalkozókat, hogy angol nyelvű szövegeket nyújtsanak be. Ez jelentős mértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy élő, kölcsönös érdeklődésen alapuló kapcsolat létesüljön a magyar és a nemzetközi kutatói közösségek tagjai között.

2011. augusztus 1.

az ügyviteli képzésről írt tanulmányom az alábbi linken olvasható:

http://pedagogia-online.hu/herj/2011/07/hajdicsne-varga-katalin-informaciofeldolgozast-tanito-tantargyak-kurzusok-a-mai-magyar-oktatasi-rendszerben-%E2%80%93-kulonos-tekintettel-a-gyorsiras-gepiras-szovegszerkesztes-oktatasara/Link



2011. augusztus 7., vasárnap

Mi lesz veled Ügyviteltanárképzés?

Erre a hírre bukkantam az interneten:

"Bölcsészettudományi és Művészeti Kar Kari Tanácsa 2011. július 6-án tartott tanácsülésén elfogadta a kar új szervezeti felépítését ábrázoló organogramot."

Kb. egy-két éve már nem szerepelt a Nyíregyházi Főiskola szervezetében az Ügyviteli és Irodakommunikációs Tanszék önállóként, hanem a Magyar Nyelvészeti és Irodalmi Intézet egyik szakcsoportjaként, de még ennél is megdöbbentőbb, hogy a fenti időponttól (a magyar BA szak ügyviteli szakirányának gondozására sincs szükség legalább intézeti tanszéki csoportra) Ügyviteli képzési és szolgáltatási központként szerepel a hajdan országos hírnévnek örvendő tanszék a szervezetben. A központ az organogram szerint felsőfokú szakképzéseknek a gondozója.

Mi lesz így a tanárképzéssel? Nem lesz utánpótlás?
Megannyi kérdés merül fel a szakmai közönségben.

2011. július 26., kedd

Képek az INTERSTENORÓL

A Kaposvári Egyetem képviselői az Intersteno 48. kongresszusán és konferenciáján
Köszönet a képekért Nagyné Julcsinak :)











Képek az V. Képzés és Gyakorlat Nemzetközi Neveléstudományi Konferenciáról

A konferencia címe alatt képeket nézegethetnek az érdeklődők:
Blogarchivum
Február

2011. július 21., csütörtök

INTERSTENO Paris - Sikeres előadás - sikeres kapcsolatteremtés

Szücs Eszter Cecilia kolléganő bemutatta a kapcsolatépítő team-et: az ügyviteles tárgyak oktatójaként önmagát, Nemesné Dr. Kis Szilvia oktatási-tudományos dékánhelyettest, Hajdicsné Dr. Varga Katalin szakképzési és akkreditációs igazgatót.



Kiemelkedő érdeklődés kísérte az előadásunkat, melynek legfőbb célja volt, hogy kapcsolatot építsünk az egyetemünk (ügyvitelt is tanuló) hallgatói számára külföldön tölthető szakmai gyakorlathoz.

A helyszíni megbeszélések alapján előreláthatóan német, argentin, USA-beli, spanyol, olasz külföldi gyakorlatra utazhatnak majd a hallgatóink.

Reméljük, hogy a kapcsolatok száma a következő napokban tovább gyarapodik majd.

Intersteno PÁRIZS - magyar világbajnok gyorsírásból



Ferenc Zsuzsa
világbajnok!!!

A 48. INTERSTENO világbajnoki címét gyorsírásból Ferenc Zsuzsa nyerte
mesterfokú (A14) teljesítménnyel.
GRATULÁLUNK a nagyszerű eredményhez!!!!!

2011. június 9., csütörtök

4th International Conference for Theory and Practice in Education Society and Education 9-11 JUN 2011, BUDAPEST HUNGARY

Szücs, Eszter Cecilia - Hajdicsné Varga, Katalin PhD

Modernization of business administration trainings in the 21th century - Best practice at Kaposvár University -





2011. június 4., szombat

Előadást tartunk Párizsban

Az Intersteno kongresszuson 12 előadás hangzik el, 6 előadás az oktatás-képzés területéről, 6 előadás pedig a parlamenti jegyzőkönyvvezetéssel, az infokommunikációs eszközökkel kapcsolatos területekről hangzik el.
Eszterrel mi az első szekcióban kaptunk helyet:

www.intersteno.org

Paris 2011
Conferences






































Megjelent a könyvem :))))


Végre kijött a nyomdából a tanulmánykötetem: Beszéd- és szövegrögzítés :))))!!!

2011. május 22., vasárnap

Idézés, hivatkozás

Kedves Barátaim, Ismerőseim, kedves Kollégák, Szaktársak!

Kérlek Benneteket, ha az ezen az oldalon elérhető publikációimból valamikor, valahol idéztetek, idéztek, legyetek szívesek arról az alábbi címeken értesítést küldeni részemre.
Habilitációra készülök, ezért előre is nagyon köszönöm a szívességeteket!

Szeretettel üdvözlök Mindenkit!
Kati

2011. február 22., kedd

V. Képzés és Gyakorlat Nemzetközi Neveléstudományi Konferencia









Március 25-én ötödik alkalommal került megrendezésre a Képzés és Gyakorlat konferencia.




Néhány kép a megnyitóról, plenáris előadásokról, hallgatóságról ...

2011. február 4., péntek

Élet a Tenegen után

Sajnos, a megszaporodott tennivalók gátat szabnak a blog rendszeres vezetésének. Ritka látogatásaim egyike a mai. Remélem, hamarosan több időt is tudok itt tölteni. Most a publikációs listámat teszem fel, hátha valaki tud belőle valamit hasznosítani.
Kérem, hogy ha valaki idéz, szíveskedjék azt a címemre megírni a pontos adatokkal. Köszönöm előre is!
Üdv :)))

Hajdicsné Dr. Varga Katalin PhD

Publication / Publikációs lista

Nyilvános tudományos és szakmai előadások idegen nyelven

Hajdicsné Varga K.: Stenographen und Stenographinnen im ungarischen Parlament (Kurzgeschichte der Stenographie im Parlament in Ungarn).

47. Intersteno Congress, Beijing, 2009. augusztus 19.

Hajdicsné Varga K. – Szücs Eszter C.: Bologna-process for integrating administrative skills training into other curricula.

46. Intersteno Congress, Praha, 2007. július 24.

Hajdicsné Varga K.: Die Rolle der Stenographieunterrichts bei Bewahrung der Rechtsschreibung.

45. Intersteno Congress, Wien, 2005. július 26.

Hajdicsné Varga K.: Muttersprachliche Erziehung im Stenografieunterricht.

44. Intersteno Congress, Roma, 2003. július 17.

Hajdicsné Varga K.: Stenographie und angewandte Linguistik.

43. Intersteno Congress, Hannover, 2001. augusztus 1.

Idegen nyelvű tanulmányok

Hajdicsné Varga K.: Kurzgeschichte der Stenographie im Parlament in Ungarn.

In Acta Scientiarum Socialum. 2010/XXXI. megjelenés alatt

Hajdicsné Varga K.: Possibilities of business administration teachers' training in the Bologna-system.

In Képzés és Gyakorlat 2010/3-4. megjelenés alatt

Hajdicsné Varga K: Hungarian tertiary training of specialists dealing with the gipsy minority. In Intercultural Education – Proceedings of the 2nd International Scientific Conference, Osijek: University of Josip Juraj Strossmayer in Osijek – Faculty of Teacher Education in Osijek & Nansen Dialogue Centre. 213-224.

Hajdicsné Varga K.: E-learning - teaching and learning with web 2.0 equipments.

In Képzés és Gyakorlat 2009/1-2. 148-155.

Hajdicsné Varga K.: Muttersprachliche Erziehung im Stenographieunterricht.

In Atti del 44. Congresso Intersteno Roma 15-19 2003. COMITATO INTERSTENO ROMA 2003, Pubblicazione a cura della Fondazione Giuletti di Firenze. 55-60.

Nyilvános tudományos és szakmai előadások magyar nyelven

Hajdicsné Varga K. - Fodorné Tóth K.: Közösségi és hálózati tanulás az egyetemen: a Tenegen-projekt felsőoktatási tapasztalatai. Poszterbemutató. X. Országos Neveléstudományi Konferencia, Budapest, 2010. november 4-6.

Hajdicsné Varga K.: Tehetségfejlesztés versennyel. Magyar fiatalok az INTERSTENO nemzetközi internetes gépíróversenyén. I. Kárpát-medencei Nemzetközi Konferencia, Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar, Kaposvár, 2010. október 8.

Hajdicsné Varga K.: A Kaposvári Egyetem Pedagógiai Karán alkalmazott „e-learning-kurzusok” tapasztalatai. „E-learning módszerek a hazai iskolák gyakorlatában” szakmai konferencia, Prompt Számítástechnikai Oktatóközpont – NSZFI, Pécs, 2010. október 1-2.

Hajdicsné Varga K.: A web 2.0-ás eszközök szerepe az életen át tartó tanulásra való felkészítésben. „Korszerű módszertani kihívások” Nemzetközi Tudományos Konferencia, Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar – Szabadka, 2010. szeptember 23-25.

Hajdicsné Varga K.: „Utolérjük a netgenerációt” – Tanártovábbképzési tapasztalatok a Tenegen projektben. Nemzetközi Felnőttképzési Konferencia, Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar, 2010. szeptember 17.

Hajdicsné Varga K.: A tudás létrehozása hálózati tanulással. Pedagógusjelöltek felkészítése az integrált tudásmenedzselésre. „Tudomány az oktatásért – oktatás a tudományért” Nemzetközi konferencia az 50 éves nyitrai magyar pedagógusképzés tiszteletére. Nyitra, 2010. április 28.

Hajdicsné Varga K.: Képek az ügyviteli szakképzés történetéből 1900-1930. „Gyorsírók” és „gyorsírónők” fakultatív és kötelező képzése. „Célok és módszerek a tudásalapú társadalom nevelési intézményeiben”. V. Képzés és Gyakorlat Nemzetközi Neveléstudományi Konferencia, Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar, 2010. április 23.

Hajdicsné Varga K.: E-portfolió – Tanulás és tanítás web 2.0-ás eszközökkel. „Célok és módszerek a tudásalapú társadalom nevelési intézményeiben”. V. Képzés és Gyakorlat Nemzetközi Neveléstudományi Konferencia, Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar, 2010. április 23.

Hajdicsné Varga K.: Belépésem a digitális nemzedékbe - Tanulás és tanítás a Tenegenben.

II. Oktatás-Informatikai Konferencia, ELTE Pedagogikum Központ, ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar, Budapest, 2010. január 23.

Hajdicsné Varga K.: Az ügyviteli szak- és tanárképzés ellentmondásai a bolognai rendszerű felsőoktatásban. "Oktatás, nevelés, élethossziglani tanulás" Országos tudományos-szakmai konferencia, Neveléstudományi Egyesület, Székesfehérvár, 2010. január 15.

Hajdicsné Varga K.: A gyorsírástanár- és -tanítóképzés Magyarországon (1867-1945).

"Iskola a társadalmi térben és időben" Nemzetközi konferencia, Pécsi Tudományegyetem "Oktatás és Társadalom" Neveléstudományi Doktori Iskola - MTA PAB Neveléstörténeti Munkabizottsága, Pécs, 2009. november 24.

Hajdicsné Varga K.: A beszédrögzítő, szövegfeldolgozó munkavégzésre felkészítő ügyviteli szakképzés története Magyarországon (a reformkortól napjainkig).

IX. Országos Neveléstudományi Konferencia, Veszprém, 2009. november 21.

Hajdicsné Varga K.: Az életen át tartó tanulás mint oktatáspolitikai kihívás. A szakmai képzés rendszerének átalakítása - a felsőfokú szakképzések.

"50 éves a felsőfokú tanítóképzés" Jubileumi Konferencia, Kaposvár, 2009. május 15.

Hajdicsné Varga K.: Irodai és parlamenti gyorsírók képzése Magyarországon (1867-1949). Intellektuális kaland és praktikum. III. Képzés és Gyakorlat: "Az óvodapedagógiától az andragógiáig" Nemzetközi Neveléstudományi Konferencia, Kaposvár, 2009. április 24.

Hajdicsné Varga K.: A nők útja a hivatalokba. Nők a hivatalos gyorsírói szolgálatban.

MTA PAB Neveléstudományi Munkabizottsága és a Képzés és Gyakorlat folyóirat konferenciája, Pécs, 2008. december 10.

Hajdicsné Varga K.: "Te putras kethane o zido! - Bontsuk együtt a falat!" Jó gyakorlatok az interkulturális nevelésben.

II. Képzés és Gyakorlat: Új utak - nézőpontok - módszerek. Nemzetközi Neveléstudományi Konferencia, Kaposvár, 2008. április 18.

Hajdicsné Varga K.: Anyanyelvi nevelés – kompetenciák fejlesztése. Pedagógiai és Közművelődési Kutatók Konferenciája, Zalaegerszeg, 2008. január 22.

Hajdicsné Varga K.: Olvasás az interneten. Mit, miért, hogyan olvasnak a leendő pedagógusok.

XVI. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus, Siófok, 2007. április 20.

Hajdicsné Varga K.: Digitalizált oktatási anyagok magyar nyelvből és irodalomból.

Zala Megyei Közművelődési és Pedagógiai Kutatók Konferenciája, Zalaegerszeg, 2007. január 19.

Hajdicsné Varga K.: A szövegrögzítés nyelvészeti vonatkozásai – különös tekintettel a gépi írás fejlődésére. Kaposvári Egyetem Tudományos és Művészeti Napok, Kaposvár, 2006. november 7.

Hajdicsné Varga K.: A gépírás fejlődése. A betűről betűre gépeléstől a ész szövegek beszúrásáig. IX. Pszicholingvisztikai és Alkalmazott Nyelvészeti Nyári Egyetem, Balatonalmádi, 2006. május 24.

Hajdicsné Varga K.: Középiskolások szlenghasználata. Az internet alkalmazása a szleng tanításában. XV. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus, Gödöllő, 2006. április 12.

Hajdicsné Varga K.: Anyanyelvi nevelés az informatika korában. Zala Megyei Közművelődési és Pedagógiai Kutatók Konferenciája, Zalaegerszeg, 2006. január 20.

Hajdicsné Varga K.: Interaktív anyanyelvi órák. XIV. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus, Miskolc, 2005. április 8.

Hajdicsné Varga K.: Az idegen nyelvi szocializáció hatása német két tannyelvű hatosztályos gimnazisták nyelvhasználatára. XIII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus, Nyíregyháza, 2004. április 7.

Hajdicsné Varga K.: A gyorsírás szaknyelve. XII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus, Győr, 2003. április 15.

Hajdicsné Varga K.: Anyanyelvi nevelés a gyorsírás tanításában. XI. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus, Szeged, 2002. március 28.

Önálló könyv

Hajdicsné Varga K.: A szövegrögzítés múltja és jelene. Előkészületben

Szerkesztés

Hajdicsné Varga K. (főszerk.): Képzés és Gyakorlat neveléstudományi folyóirat 2010/2. szám, 2010. december. HU-ISSN 1589-519-x

Hajdicsné Varga K. (főszerk.): Képzés és Gyakorlat neveléstudományi folyóirat 2010/1. szám, 2010. október. HU-ISSN 1589-519-x

Hajdicsné Varga K. (főszerk.): Képzés és Gyakorlat konferenciák IV. Célok és módszerek a tudásalapú társadalom nevelési intézményeiben. Nemzetközi Neveléstudományi Konferencia, Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar, Kaposvár, 2010. ISBN 978-963-9541-11-5, HU ISSN 1789-8587

Hajdicsné Varga K. (szerk.): Célok és módszerek a tudásalapú társadalom nevelési intézményeiben. Absztraktok. IV. Képzés és Gyakorlat Nemzetközi Neveléstudományi Konferencia, Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar, 2010. április 23. Kaposvár, 2010. ISBN 978-963-9821-15-6

Hajdicsné Varga K. (főszerk.): Képzés és Gyakorlat neveléstudományi folyóirat 2009. 1-2. szám. 2010. június. HU ISSN 1589-519-x

Hajdicsné Varga K. (szerk.): A nyelv- és hagyományápolás lehetőségei a zalai közoktatásban. Zala Megyei Művelődési és Pedagógiai Intézet, Szakképző Iskola, 2003. ISBN 9632107101 167 p.

Hajdicsné Varga K. (szerk.): A személyiségfejlesztés nyelvi útjai. Zala Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete, 2003. ISBN 963210708X 124 p.

Hajdicsné Varga K. (szerk.): Nyelvészeti, nyelvpedagógiai tanulmányok. Zala Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete, 2002. ISBN 9632027361 138 p.

Tanulmányok szerkesztett kötetben, szakmai folyóiratban

Hajdicsné Varga K.: "Utolérjük a netgenerációt" - Tanártovábbképzési tapasztalatok a Tenegen projektben. Nemzetközi Felnőttképzési Konferencia, Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar, 2010. szeptember 17. megjelenés alatt

Hajdicsné Varga K.: Képek az ügyviteli szakképzés történetéből (1900-1939). Képzés és Gyakorlat Konferenciák IV. 2010. április 23. Célok és módszerek a tudásalapú társadalom nevelési intézményeiben. Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar, Kaposvár, 2010. 241-250.

Hajdicsné Varga K.: Az ügyviteli szakmai képzés rendszerének átalakítása az életen át tartó tanulás jegyében. 50 éves a felsőfokú tanítóképzés. A jubileumi konferencia előadásai. 2009. május 15. Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar, Kaposvár, 2010. 381-398.

Hajdicsné Varga K.: Gyorsírástanár- és -tanítóképzés Magyarországon (1867-1948). Iskola a társadalmi térben és időben 2009. PTE "Oktatás és Társadalom" Neveléstudományi Doktori Iskola, Pécs, 2010. 25-29.

Hajdicsné Varga K.: Irodai és parlamenti gyorsírók képzése Magyarországon (1867-1949). Képzés és Gyakorlat konferenciák III. 2009. április 24. Az óvodapedagógiától az andragógiáig. Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar, Kaposvár, 2010. 268-285.

Hajdicsné Varga K.: Kurzgeschichte der Stenographie im Parlament in Ungarn.

Acta Scientiarum Socialium XXXI. szám, Kaposvár, 2010. Közlésre elfogadva, megjelenés alatt.

Hajdicsné Varga K.: Belépésem a digitális nemzedékbe - Tanulás és tanítás a Tenegenben.

In: II. Oktatás-Informatikai Konferencia, ELTE Pedagogikum Központ, ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar, Budapest, 2010. 86-91.

Hajdicsné Varga K.: E-learning - teaching and learning with web 2.0 equipments. In: Képzés és Gyakorlat. Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar, Kaposvár 2009/1-2. 148-155.

Hajdicsné Varga K.: A "Személyiségfejlesztő felzárkóztató program"-tanfolyamok eredményességének vizsgálata a beilleszkedés és a továbbtanulás aspektusából. In: Az esélyegyenlőség és a felzárkóztatás vetületei az oktatásban III. Integrálás, felzárkóztatás, esélyegyenlőség, Forum Könyvkiadó, Újvidék és Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka, 2009. 159-172.

Hajdicsné Varga K.: Stenographen und Stenographinnen im ungarischen Parlament (Kurzgeschichte der Stenographie im Parlament in Ungarn). In: Intersteno www.intersteno.it/

materiale/Beijing2009/Conferences/HajdicsVortrag.pdf

Hajdicsné Varga K. - Szücs E. C.: Challenging aims in management teacher training. In: Intersteno e-news 33. 2009. január. http://www.intersteno.it/uploads/enews33.pdf

Hajdicsné Varga K. ─ Szücs E. C.: Подготовка специалистов и преподавателей по дисциплине «Менеджмент». In: http://www.intersteno.ru/News/Hungary_training1ru.htm

Hajdicsné Varga K.: Olvasás az interneten. In: Kommunikáció az információs technológia korszakában. XVII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus. Siófok, 2007. április 19-21. MANYE, Vol. 4. MANYE – KODOLÁNYI FŐISKOLA, Pécs – Székesfehérvár, 2008. 59-65.

Hajdicsné Varga K.: "Te putras kethane o zido" - "Bontsuk együtt a falat!2 - Jó gyakorlatok az interkulturális nevelésben. Új utak, szemléletmódok, módszerek a pedagógiában. Képzés és Gyakorlat konferenciák III. Kaposvár, 2008. 93-108.

Hajdicsné Varga K.: Az ügyviteli képzés helye és szerepe a Bologna-rendszerben. In: SzóVilág ISSN 1418-429X 2007. december - 2008. március folytatásokban

Hajdicsné Varga K.: Középiskolások szlenghasználata. In: Nyelvi modernizáció. Szaknyelv, fordítás, terminológia. XVI. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus. Gödöllő, 2006. április 10-12. MANYE Vol. 3. A MANYE KONGRESSZUSOK ELŐADÁSAI 3. MANYE-SZENT ISTVÁN EGYETEM, Pécs-Gödöllő, 2007. 871-876.

Hajdicsné Varga K.: Interaktív anyanyelvi órák. In: A világ nyelvei és a nyelvek világa. Soknyelvűség a gazdaságban, a tudományban és az oktatásban. A XV. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus előadásai. Miskolc, 2005. április 7-9. MANYE Vol. 2/2. MANYE-MISKOLCI EGYETEM, Pécs-Miskolc, 2006. 350-354.

Hajdicsné Varga K.: Az idegen nyelvi szocializáció hatása német két tannyelvű hatosztályos gimnazisták nyelvhasználatára. In: Nyelvek és nyelvoktatás Európa és a Kárpát-medence régióiban. A XIII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus előadásai. Szerk. Cs. Jónás Erzsébet, Székely Gábor. MANYE—Bessenyei Könyvkiadó. Pécs – Nyíregyháza 2005. 163-169. ISSN 1786-545X, ISBN 9637336141

Hajdicsné Varga K.: Muttersprachliche Erziehung im Stenographieunterricht. In: Atti del 44. Congresso INTERSTENO ROMA 15-19 Luglio 2003. Pubblicazione a cura della Fondazione Giulietti di Firenze 2003. 55-60.

Hajdicsné Varga K.: Anyanyelvi nevelés a gyorsírás tanításában. In: A pedagógusképzés kiskönyvtára 3. Alkalmazott nyelvészet a magyar nyelv és irodalom tanításában. Stílus és anyanyelv. Szerk. Galgóczi László, Vass László. Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó, Szeged 2004. 213-218. ISSN 14189908, ISBN 9639167924

Hajdicsné Varga K.: Anyanyelvi nevelés az írásban, különös tekintettel a gyorsírás tanításában. SzóVilág ISSN 1418-429X 2003. szeptember-október: 16-20.

Hajdicsné Varga K.: Anyanyelvi nevelés a magyar nyelv órán (egy kérdőíves felmérés tapasztalatai és tanulságai). In: A személyiségfejlesztés nyelvi útjai. Zala Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete, 2003. ISBN 963210708X 59-78.

Hajdicsné Varga K.: Gyorsírás és alkalmazott nyelvészet. Az Intersteno-előadás rövidített változata. SzóVilág ISSN 1418-429X 2002. április: 6-7.

Hajdicsné Varga K.: Anyanyelvi nevelés, motiválás és aktivizálás a gyorsírás tanításában. In: Nyelvészeti, nyelvpedagógiai tanulmányok. Zala Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete, 2002. ISBN 9632027361 30-83.

Hajdicsné Varga K.: Nemes Zoltán gyorsíró nyelvészeti munkássága 3. SzóVilág ISSN 1418-429X 2001. szeptember-október: 13-16.

Hajdicsné Varga K.: Nemes Zoltán gyorsíró nyelvészeti munkássága 2. SzóVilág ISSN 1418-429X 2001. május-június: 9-10.

Hajdicsné Varga K.: Nemes Zoltán gyorsíró nyelvészeti munkássága 1. SzóVilág ISSN 1418-429X 2001. április: 11.

Hajdicsné Varga K.: Nonverbális kommunikáció a gyorsírási diktátum feladatkörében. SzóVilág ISSN 1418-429X 1999. október: 1., 4-6.

Absztraktok

Fodorné Tóth K. - Hajdicsné Varga K.: Közösségi és hálózati tanulás az egyetemen: A Tenegen-projekt felsőoktatási tapasztalatai. Új törekvések és lehetőségek a 21. századi nevelésétudományokban. Program és összefoglalók. X. Országos Neveléstudományi Konferencia, Budapest, 2010. november 4-6. Magyar Tudományos Akadémia Pedagógiai Bizottság, 2010. 247.

Hajdicsné Varga K.: "Utolérjük a netgenerációt" - Tanártovábbképzési tapasztalatok a Tenegen projektben. A felnőttképzés perspektívái nemzetközi konferencia. "Felnőttképzési műhelyek jó gyakorlatai". Kaposvár, 2010. szeptember 17. Absztraktüzet. Kaposvár, 2010. 30.

Hajdicsné Varga K.: Tehetségfejlesztés versennyel. (Magyar fiatalok az Intersteno nemzetközi internetes gépíróversenyén). I. Kárpát-medencei Nemzetközi Módszertani Konferencia. Lehetőségek és alternatívák. Absztrakfüzet. Kaposvár, 2010. 77.

Hajdicsné Varga K.: E-portfólió - Tanulás és tanítás web 2.0-ás eszközökkel. IV. Képzés és Gyakorlat Nemzetközi Neveléstudományi Konferencia. Célok és módszerek a tudásalapú társadalom nevelési intézményeiben. Absztraktok. Kaposvár, 2010. 12-13.

Hajdicsné Varga K.: Képek az ügyviteli szakképzés történetéből (1900-1930). "Gyorsírók" és "gyorsírónők" fakultatív és kötelező képzése. IV. Képzés és Gyakorlat Nemzetközi Neveléstudományi Konferencia. Célok és módszerek a tudásalapú társadalom nevelési intézményeiben. Absztraktok. Kaposvár, 2010. 53-54.

Hajdicsné Varga K.: A tudás létrehozása hálózati tanulással. Pedagógusjelöltek felkészítése az integrált tudásmenedzselésre. Tudomány az oktatásért - oktatás a tudományért. Nemzetközi Konferencia az 50 éves nyitrai magyar pedagógusképzés tiszteletére. Abszraktok. Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Kara, Nitra, 2010. 33.

Hajdicsné Varga K.: Az ügyviteli szak- és tanárképzés ellentmondásai a bolognai rendszerű felsőoktatásban. Oktatás, nevelés, élethossziglani tanulás. Székesfehérvár, 2010. január 15. Tartalmi összefoglalók. Neveléstudományi Egyesület, Budapest, 2010. 38.

Hajdicsné Varga K.: The efficiency survey of the 'Character-developing close up program' courses in the aspect of integration and further education. In: Jednakost Sansi kao Rezultat integracije u obrazovanju Univerzitet u Novom Sadu Uciteljska fakultet na madarskom nastavnom jeziku, Subotica, 2009. 172.

Hajdicsné Varga K.: A gyorsírástanár- és -tanítóképzés Magyarországon (1867-1945). Absztrakt. "Iskola a társadalmi térben és időben" Nemzetközi Konferencia, Pécsi Tudományegyetem "Oktatás és Társadalom" Neveléstudományi Doktori Iskola - MTA PAB Neveléstörténeti Munkabizottsága, Pécs, 2009. 4.

Hajdicsné Varga K.: A beszédrögzítő, szövegfeldolgozó munkavégzésre felkészítő ügyviteli szakképzés története Magyarországon (a reformkortól napjainkig). Absztrakt. IX. Országos Neveléstudományi Konferencia, Veszprém, 209. 225.

Hajdicsné Varga K.: Az életen át tartó tanulás mint oktatáspolitikai kihívás. a szakmai képzés rendszerének átalakítása - a felsőfokú szakképzések. Absztrakt. "50 éves a felsőfokú tanítóképzés" Jubileumi Konferencia, Kaposvár, 2009. pótlapon

Hajdicsné Varga K.: Irodai és parlamenti gyorsírók képzése Magyarországon (1867-1949). Intellektuális kaland és praktikum. Absztrakt. III. Képzés és Gyakorlat Nemzetközi Neveléstudományi Konferencia, 2009. 20-21.

Hajdicsné Varga K.: Középiskolások szlenghasználata. Absztrakt. XV. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus, Gödöllő, 2006. április 10-12. 64.

Hajdicsné Varga K.: Interaktív anyanyelvi órák. Absztrakt. XIV. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus, Miskolc, 2005. április 7-9. 59.

Recenziók, ismertetések, cikkek

Hajdicsné Varga K.: Gósy Mária. A hallástól a tanulásig. Zalai Tanügy 2001/7: 19-20.

Hajdicsné Varga K.: A kommunikációs neveléshez ajánljuk. (Fercsik Erzsébet, Raátz Judit: Kommunikáció szóban és írásban. Dr. Langer Katalin, Dr. Raátz Judit: Üzleti kommunikáció). Zalai Tanügy 2001/10: 29-30.

Hajdicsné Varga K.: A. Jászó Anna, L. Aczél Petra (szerk.). A régi új retorika. Zalai Tanügy 2002/2: 21-22.

Hajdicsné Varga K.: A. Jászó Anna, L. Aczél Petra. A régi új retorika. A szónoki beszéd részei és a beszédfajták. Zalai Tanügy 2002/5: 36-37.

Hajdicsné Varga K.: Kommunikáljunk! (Értsünk a testbeszédből is!). (Vera F. Birkenbihl: Testbeszéd. A testbeszéd megértése). Zalai Tanügy 2002/7: 24-25.

Hajdicsné Varga K.: Társadalom és nyelvhasználat – Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához XII. Szociolingvisztikai szöveggyűjtemény. Zalai Tanügy 2002/8: 24-25.

Hajdicsné Varga K.: A szöveg produktum és produkció, szerkezet és művelet. (Tolcsvai Nagy Gábor: A magyar nyelv szövegtana). Zalai Tanügy 2002/9: 26-28.

Hajdicsné Varga K.: „Láttam Pétert tegnap, amint sétáltatta a fiát.” A nyelvi szerkezetek jelentésének vizsgálata. (Kálmán László, Rádai Gábor: Dinamikus szemantika). Zalai Tanügy 2003/5: 40-41.

Hajdicsné Varga K.: A multimediális hipertext. (Benczik Vilmos: Nyelv, írás, irodalom kommunikációelméleti megközelítésben). Zalai Tanügy 2003/7: 29-30.

Hajdicsné Varga K.: Az anyanyelv-pedagógus feladata: az értékes dolog tanulásának segítése. (Zsolnai József: Paradigmák és paradigmaváltások a magyarországi anyanyelv- és irodalompedagógiai kutatások tükrében). Zalai Tanügy 2003/8: 39-41.

Hajdicsné Varga K.: „Édes anyanyelvünk”. (Balázs Géza, Benkes Zsuzsanna: Magyar nyelv a gimnáziumok és a szakközépiskolák 11. évfolyama számára). Zalai Tanügy 2004/1: 32-33.

Hajdicsné Varga K.: Project, Belgium – tanárszemmel. In: A zalaegerszegi Csány László Közgazdasági Szakközépiskola Évkönyve. Hajdicsné Varga Katalin (szerk.). 1998. ISSN 1216-2336 21-22.

Hajdicsné Varga K.: Az iskolai tudás minőségének javításáért. Zalai Tanügy 2001/2: 17-19.

Hajdicsné Varga K.: Rónai Béla. Fölnevelő édesanyám – Kis magyar nyelvművelő. Zalai Tanügy 2001/3: 17-18.

Hajdicsné Varga K.: Nagy József. XXI. század és nevelés. Zalai Tanügy 2001/5: 26-27.

Hajdicsné Varga K.: Milyen tankönyvekből tanítsunk? (Hajas Zsuzsa: Magyar nyelv 11. osztály). Zalai Tanügy 2001/9: 21-22.

Hajdicsné Varga K.: Továbbtanulás, pályaválasztás, -módosítás előtt állsz? Ismerd meg önmagad! – 1-3. Zalai Tanügy 2001/9:8., 2001/10:11., 2002/1:13.

Hajdicsné Varga K.: Nevezetes zalaegerszegiek – Helytörténeti olvasókönyv. Zalai Tanügy 2002/2: 36-37.

Hajdicsné Varga K.: „Diákrandevú”. Zalai Tanügy 2002/5: 17.

Hajdicsné Varga K.: Felfedezni, megismerni a múltat – az Őrségben. Zalai Tanügy 2002/7:26.

Hajdicsné Varga K.: Kossuth-évforduló. Zalai Tanügy 2002/8:5.

Hajdicsné Varga K.: Kulcsfigura a pedagógus. Zalai Tanügy 2002/8:7.

Hajdicsné Varga K.: Közoktatási fórum. Zalai Tanügy 2002/9:4.

Hajdicsné Varga K.: Bemutatjuk Zala megye 2002. évi Ericsson-díjas fizikatanárát. Zalai Tanügy 2003/1:6.

Hajdicsné Varga K.: Az olvasói befogadás különös helyzete. (Kamarás István: Ottlik Géza: Iskola a határon) Zalai Tanügy 2003/2: 25-26.

Hajdicsné Varga K.: Utak a természetben élő emberhez. (Ember és természet. – Tanulmányok a fizika és a biológia órák nevelési lehetőségeiről –). Zalai Tanügy 2003/4: 35-36.

Hajdicsné Varga K.: Díjkiosztó ünnepség 2003. Zalai Tanügy 2003/6: 5-8.

Hajdicsné Varga K.: Kérdések és válaszok a megyei közoktatási fórumon. Zalai Tanügy 2003/6: 11-16.

Hajdicsné Varga K.: Helyünk és nyelvünk a többnyelvű Európában – XIII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus. Zalai Tanügy 2003/6: 20-21.

Hajdicsné Varga K.: Kórusélet a Zalaegerszegért díjjal kitüntetett Zrínyi Miklós Gimnáziumban. Zalai Tanügy 2004/2:7.

Hajdicsné Varga K.: Szakmai etikai kódex pedagógusoknak. (Hoffmann Rózsa szerk.: Szakmai etikai kódex pedagógusoknak. Tanulmányok, normák és esetleírások). Zalai Tanügy 2004/3: 34-35.

Hajdicsné Varga K.: Önmagunk és mások lelki egészségéért. A mentálhigiéné alapkérdései pedagógusoknak és szülőknek. (Buda Béla: A lélek egészsége). Zalai Tanügy 2004/4: 31-32.

Hajdicsné Varga K.: Nyelvek és nyelvoktatás Európa és a Kárpát-medence régióiban. XIV. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus – 2004. április 5-7. Zalai Tanügy 2004/5: 4-5.

Hajdicsné Varga K.: „Az anyanyelv alkotó tanára képes a problémák megoldására, vagyis a diagnózisra és a terápiára is. (Adamikné Jászó Anna: Anyanyelvi nevelés az ábécétől az érettségiig). Zalai Tanügy 2004/6: 36-37.

Hajdicsné Varga K.: Technikatanárok IX. Országos Konferenciája. Zalaegerszeg, 2004. május 1-3. Zalai Tanügy 2004/6: 5-7.

Hajdicsné Varga K.: A társadalmi bűnmegelőzés nemzeti stratégiája, a program továbbfejlesztésének lehetőségei. Zala Megyei Fórum. Hírmondó (A Zala Megyei Művelődési és Pedagógiai Intézet, Szakképző Iskola információs lapja). 2004. december 16-17.

Hajdicsné Varga K.: Anyanyelvi nevelés az informatika korában. XV. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszus – Miskolc, 2005. április 7-9. Hírmondó. 2005. május 11-12.

Hajdicsné Varga K.: Az idegen nyelvek tanításáról. Előadások a XV. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszuson. Hírmondó. 2005. június 18-19.

Hajdicsné Varga K.: Garai Péter: A magyar szakképzés kórrajza. Ellentmondások és lehetőségek feltárása a Dél-dunántúli Régió Esetében. In: Képzés és Gyakorlat, Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar - Nyugat-magyarországi Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar, Kaposvár, 2010/1. 113-115.

Hajdicsné Varga K.: "E-learning módszerek a hazai iskolák gyakorlatában" szakmai konferencia, Pécs, 2010. október 1-2. Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar - Nyugat-magyarországi Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar, Kaposvár, 2010/2. 125-129.

Kiadó-szerkesztői munkák

Zalai Tanügy ISSN 1416-809X

A Zala Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete pedagógiai-módszertani és tájékoztató havi lapja. Megjelent évente 10 alkalommal 500 példányban 2001 szeptemberétől – 2004 decemberéig

Zalai Tanügy ISSN 1416-809X

A Zala Megyei Művelődési és Pedagógiai Intézet, Szakképző Iskola pedagógiai—módszertani folyóirata. Megjelent évente 5 alkalommal 200 példányban 2005 januárjától

Ember és természet – Tanulmányok a fizika és a biológia órák nevelési lehetőségeiről. ISBN 9632041658 Zala Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete 2002. 84 p.

A zalaegerszegi Csány László Közgazdasági Szakközépiskola Évkönyve. ISSN 1216-2336 Zalaegerszeg, 1998. 125 p.

A zalaegerszegi Csány László Közgazdasági Szakközépiskola Évkönyve. ISSN 1216-2336 Zalaegerszeg 1999. 128 p.

Hírmondó. A Zala Megyei Művelődési és Pedagógiai Intézet, Szakképző Iskola információs lapja. Megjelent évente 10 alkalommal 400 példányban 2005 januárjától

Olvasó korrektori munkák

Pedagógiai értékelés Zala megyében. Matematika 8. osztály. Kimenetvizsgálat 2001. Zala Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete, ISBN 9630094320 Zalaegerszeg, 2002. 75 p.

Zala megyei pályaválasztási tanácsadó. A középfokú intézmények 2003/2004. tanévi beiskolázási terveiről. Zala Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete, ISSN 1218-7054 Zalaegerszeg, 2002. 146 p.

Kustán Jenő: Fizika jegyzet 6. osztályosok számára. Zala Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete, ISBN 9632044126 Zalaegerszeg, 2002. 60 p.

A nyelv- és hagyományápolás lehetőségei a zalai közoktatásban. Zala Megyei Művelődési és Pedagógiai Intézet, Szakképző Iskola, ISBN 963 210 710 1 Zalaegerszeg, 2004. 167 p.

Simon Ferenc: Ponttöltés mozgása elektromágneses térben. Fizika segédanyag középiskolás tanulók részére. Zala Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete, ISBN 9632107098 Zalaegerszeg, 2003. 105 p.

Orbán Edit (szerk.): Zala Megyei Középiskolai Matematika Verseny 2003/2004 Feladatok és megoldásvázlatok. Zala Megyei Önkormányzat Pedagógiai Intézete, ISSN 1785-4091 Zalaegerszeg, 2003. 52 p.

Lektorálás

Hajdicsné Varga K. (főszerk.): Képzés és Gyakorlat konferenciák IV. Célok és módszerek a tudásalapú társadalom nevelési intézményeiben. Nemzetközi Neveléstudományi Konferencia, Kaposvári Egyetem Pedagógiai Kar, Kaposvár, 2010. ISBN 978-963-9541-11-5, HU ISSN 1789-858.

Gregor Keller (az Intersteno tiszteletbeli elnöke): Az Internet előnyei és hátrányai – az információk kezelését tanulni kell. www.magyosz.hu (Hírek)

Az Interneten olvasható előadások, cikkek

Stenografie und angewandte Linguistik

www.intersteno.de/Kongress/Vortrage/vortrage.html

Stenographie und angewandte Linguistik in Ungarn

www.magyosz.hu (Hírek)

Muttersprachliche Erziehung im Stenografieunterricht.

www.magyosz.hu (Hírek)

Anyanyelvi nevelés az írásban, különös tekintettel a gyorsírás tanításában

www.magyosz.hu (Hírek)

A gyorsírástanulás szerepe a helyesírás megőrzésében

www.magyosz.hu (Hírek)

Az ügyviteli képzés helye és szerepe a Bologna-rendszerben

www. magyosz.hu (Hírek)

A gyorsírás néhány nyelvészeti sajátossága

MTA Nyelvtudományi Intézete NYELVÉSZNET portálpályázata 2002.

www.nyelveszet.hu/nyelveszet/

Die Rolle der Stenographieunterrichts bei Bewahrung der Rechtsschreibung.

org.intersteno.it/materiale/ConferencesVienna2005/Varga2005.htm

org.intersteno.it/materiale/ConferencesVienna2005/Varga2005.ppt

Bologna-process for integrating administrative skills training into other curricula

www.intersteno.org (Prague 2007 / Conferences)